Filosofie

Endemic NUTRITION SYSTEM

Je filozofie a metodika sestavování jídelníčku pro psy vyvinutá na Slovensku. Ve spolupráci s více než 500 chovatelskými stanicemi FCI a kynology ze Slovenska a České republiky se nám podařilo vytvořit nástroje na zformování co nejoptimálnějšího složení krmiv pro psy. Zhmotnily jsme dlouholeté zkušenosti profesionálních chovatelů a kynologů ignorujíc všechny výživářské trendy, které jsou většinou založeny na čistě marketingových principech. Receptury jsme tedy sestavovali s Vámi, ptali jsme se, a odpovědi jsme zpracovali. Díky Vašim zkušenostem víme, jaké hodnoty bílkovin a tuků se v praxi osvědčily nejvíce, jak řešit problémy s klouby, nebo jejich prevenci; podrobněji se nám podařilo pochopit a uchopit problematiku propojení potravinové intolerance, senzibilizace a alergií s pestrostí stravy a často přidávaných chemií, kterou my používat odmítáme.

Jak to celé vzniklo? Vyvíjely jsme mnoho online aktivit směrem k osvětě a vzdělávání sebe, ale i jiných zájemců o problematiku výživy psů. Výživářské odborné zdroje se ale někdy odlišovaly od veterinárních názorů, a někdy byly dokonce v naprostém rozporu. Zajímala nás třetí strana, a to lidé, kteří mají nejvíce zkušeností. Vytvořili jsme proto obsáhlejší dotazník, který jsme rozeslali na vyplnění všem dostupným chovatelským stanicím FCI na Slovensku. Na naše překvapení se zapojilo i mnoho chovatelů z České republiky, a následně i mnozí sportovní kynologové, nebo běžní majitelé psů bez zvýšené aktivity. V průběhu roku se do průzkumu zapojilo přes 300 chovatelských stanic a dalších výše 200 kynologů, za což jsme jim velmi vděční. Dnes již víme, že šlo zřejmě o největší průzkum tohoto druhu na světě. Zkušenosti chovatelů měli blíže k veterinárním názorům a většinou byly v přímém rozkolu s aktuálními zahraničními výživářskými trendy. Souhrn poznatků, které z průzkumu vzešel, byl natolik zajímavý, že jsme upustili od původní myšlenky zpracovat ho do série článků. Uvědomili jsme si, že vznikla nová platforma a tyto poznatky se musí dostat přímo k výrobcům, nebo alespoň k jednomu. Zdarma jsme proto výsledky průzkumu nabídli dvěma výrobcům krmiv, avšak jejich cesta byla neoblomně zadefinovaná- řídit se dlouhodobě světovými výživářskými trendy. Po třech letech jsme se rozhodli jinak. Sestavili jsme si receptury na základě našich zjištění, a to z domácích surovin. Tak vznikl Bodreek.

Naše principy:

Endemický, jako původní, regionální a lokální. Je to princip spotřebovávat a zpracovávat maso a přílohy z regionálních zdrojů. Regionální je zdravější, lépe kontrolovaný a je ekologický, protože necestuje loděmi, ani letadly.

Nativní, jak pro organismus známý a přirozený. Receptura má být bohatá, chutná a výživná, nikoli však sestavena ze surovin, které jsou pro psy nepřirozené a nikdy se s nimi nemohli setkat. Pro Evropu nativní zdroje, jako je hovězí maso, jehněčí, kachní, vepřové, králičí a dlouhodobě už i krůtí, nám umožňují dokonalé pokrytí aminokyselinových požadavků každého psa, každého plemene.

Etický, krmiva Bodreek obsahují kvalitní maso pocházející ze stejných zdrojů jako maso pro lidskou spotřebu, avšak ani jedno hospodářské zvíře nebylo poraženo pro jejich výrobu. Považujeme za neetické zabíjet zvířata pro nasycení jiných zvířat. Masospracovatelský průmysl poskytuje dostatek vysoce kvalitního masa a ořezů na to, abychom se vyhnuli chovu a zabíjení zvířat pouze pro účely výroby krmiv pro psy. Navíc naše krmiva byly testovány pouze na psech v jejich přirozeném prostředí, přímo v chovatelských stanicích FCI.